Poradenství při nadměrném stresu

Základní informace

Každý z nás už někdy použil nějakou podobnou větu. „Jsem ve stresu.“, „Je toho na mě nějak moc.“ nebo „Už nevím, jak to všechno zvládnu“. Každého z nás někdy bolela hlava nebo mu nebylo celkově dobře a moc nevěděl proč. Příčinou může být dlouhodobá zátěž v práci nebo v osobním životě, se kterou se člověk někdy nedokáže vypořádat. Někdy se také může stát, že nás nějaká nečekaná událost velmi překvapí a řešíme náhlou životní krizi, se kterou si úplně nedokážeme sami poradit.

Důležité je uvědomit si, že v tom nemusíme být sami. Známé pořekadlo „ve dvou se to lépe táhne“ nebo „sdělená radost je dvojnásobná radost a sdělená starost je poloviční starost“ nejsou úplně od věci. Mnoho lidí se však snaží dlouhodobé starosti řešit samostatně nebo je jakoby přehlížet, s tím, že třeba zmizí. Opak je pravdou. Pouze náš aktivní přístup pomůže a my v tom nemusíme být sami.

Už dávno neplatí, že chodit k psychoterapeutovi nebo psychologovi je ostuda nebo divné. Naopak moudrý člověk si nechá poradit a pomoci od odborníka. K psychoterapeutovi může přijít úplně každý a jakýmkoliv problémem, starostí nebo trápením. Pomůže vám při zvládání stresu z nadměrné pracovní zátěže, ale i osobními problémy, které vás trápí. Pomůže i s řešením psychosomatických onemocnění. To jsou takové nemoci nebo potíže, které vás trápí, ale lékař nemůže najít přesnou příčinu. Příčina může být v naší psychice.

Desatero

  1. Poslouchejte sami sebe, signály svého těla
  2. Najděte si každý den aspoň chvilku pouze pro sebe
  3. Naučte se „nechat práci v práci“ – vytvořte si rituály, které vám pomohou vypnout
  4. Naučte se odpočívat a celkově dbejte na životosprávu
  5. Sportujte – pokud nejste příznivcem sportu, aspoň občas zajděte na procházku
  1. Mějte se rádi, za dobře odvedenou práci se odměňte
  2. Místo „zajídání stresu“ tučným nebo přeslazeným jídlem zvolte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa
  3. Když se vám něco nedaří, nepropadejte panice a nezveličujte přehnaně své chyby – raději požádejte kolegu o pomoc
  4. Nezapomeňte na kvalitní spánek
  5. Pokud je toho na vás moc, požádejte o pomoc odborníka

Naši odborní poradci

Bc. David Poživil

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vystudoval sociální politiku a sociální práci. V sociálních službách pracuje již více než 10 let a stále ho to naplňuje. Má zkušenosti s prací s lidmi s mentálním postižením, duševním onemocněním či s dětmi a mládeží. V Sociální agentuře je na pozici sociálního pracovníka na úseku Sociální rehabilitace a Odborného sociálního poradenství. Má rád hudbu, film a divadlo, baví ho i pohyb. Nejraději však relaxuje u dobré knihy nebo ve společnosti svých přátel.

Mgr. Lenka Štréblová – psycholog

Absolventka jednooborové psychologie Univerzity Karlovy, terapeutického výcviku AMRP v manželském a rodinném poradenství, psychoterapeutického výcviku Umění terapie, krizové intervence. Dlouhodobé zkušenostmi v poradenské a terapeutické práci s jedincem, párem či rodinným systémem, v krizové intervenci a lektorování. Zájmy: sportovní aktivity, focení, čtení.

Bc. Bára Kozelková

Vystudovala obory Psychologie a Sociologie na Fakultě sociálních studií MU v Brně. Na začátku kariéry pracovala krátce jako pracovník v sociální rehabilitaci, později ve finančním poradenství, zákaznickém servisu a vzdělávání. Více než dvacet let pracuje jako lektor, mentor a manažer vzdělávání dospělých, interně i externě. Zároveň je aktivní jako dobrovolnice v sociální oblasti. Rozhodla se doplnit si vzdělání studiem oboru Sociální práce na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. V květnu 2023 nastoupila na úsek sociálních služeb do Sociální agentury. Ve volném čase ráda čte, vzdělává se, potuluje se různými krajinami a nebo zaměstnává ruce výrobou čehokoli pro potěchu duše nebo žaludku.

Adéla Vágnerová

Po ukončení studia na obchodní akademii pracovala v soukromém sektoru jako manažer výrobního a prodejního týmu. Má také zkušenosti z bankovního sektoru, kde pracovala na pozici osobního a investičního bankéře. Baví ji práce s lidmi a ráda pomáhá druhým, proto se rozhodla profesně se věnovat oblasti sociálních služeb a sociální práci. Nyní v pracuje v Sociální agentuře na úseku Odborného sociálního poradenství, a také studuje na UJEP obor Regionální rozvoj a veřejná správa. Volný čas nejraději tráví s rodinou na výletech po okolí, odpočine si u dobré kávy s knihou v ruce a večery si ráda zpříjemní návštěvou divadla.

Příběh

Pana Otakara už znáte. V minulosti řešil a dobře vyřešil svou obtížnou finanční situaci. Přestože jeho manželka i děti pro něj byly velkou oporou a v těžké životní situaci mu velmi pomáhali, nebylo vše tak pohodové, jak se navenek pokoušel vypadat. Přijít o práci stojí člověka hodně sil, pan Otakar by vám řekl: „jsou to pěkné nervy, to bych nikomu nepřál.“ Při hledání zaměstnání zažil mnohokrát odmítnutí a postupně si začal připadat nepotřebný a k ničemu. Aby toho nebylo málo, začalo se mu špatně spát, občas měl potíže se zažíváním, manželka i děti mu čas od času vyčetly, že je nějaký protivný a podrážděný. Postupem času přestal mít zájem i o kamarády, i když ti se ho snažili také dost podporovat. Jenže když nemáte na pivo, je obtížné zůstat se známými v kontaktu a nepřipadat si jako „žebrák“.

Naštěstí se mu po nějakém čase podařilo práci najít. Je v ní spokojený, i jeho vedoucí ho chválí a cení si jeho vysokého pracovního tempa. Aby ne, snaží se „makat jako šroub“, aby si ho tam nechali i po zkušební době. Na úřad práce už opravdu nechce. Nabízí se, kdykoliv je potřeba pracovat přes čas, nemá problém pomoci kolegovi a vzít za něj směnu. Co je na tom, že pak po třech nočních nemá dostatek času na odpočinek. Je ještě poměrně mladý a přeci není nějaká „trasořitka“, aby to nevydržel.

Hlavně, že už mu není psychicky tak zle, práce mu v tom hodně pomohla. Za to manželka občas utrousí poznámku, že by ho ráda viděla doma, že děti ho znají už jen z fotek. Co vlastně chce? Když je bez práce, je to špatně, když má práci a dobře placené přesčasy, je to také špatně … Naštěstí byl jeho vedoucí vcelku všímavý a na rovinu mu řekl, že ho potřebuje plného síly a ne přepracovaného a dohlédl na to, aby neměl tolik přesčasů. Zkušební doba mu už skončila, je nadále zaměstnaný a mohl se trochu uklidnit.

Když se to v práci uklidnilo, zažil další ránu. Jeho bratr měl autonehodu a na následky zranění zemřel. Na jednoho člověka trochu moc, tolik těžkostí v jednom roce … cos tím?!

Manželka mu pomohla s vyřízeným potřebných záležitostí kolem úmrtí a dědictví, to mu na chvíli zaměstnalo hlavu. Ale noci byly velmi těžké. Znovu se mu nedaří dobře usnout. Když už vysílením na chvíli usne, budí ho smutné sny. Ráno je jak zmlácený. Doma i v práci začíná slýchat, aby se sebou něco dělal, „vždyť život jde dál“. To se snadno říká, ale jak to má zařídit, aby ho smutek nepřepadal tak často, aby to tolik nebolelo, aby neplakal kdykoliv někde vidí nebo slyší slovo „brácha“.

Několikrát ho napadlo využít TU HELP LINKU, kterou jim v práci nabízejí. Někdo z jeho směny už tam byl a říkal, že mu pomohli. Ale řešil peníze nebo rozvod. Jít „ke cvokaři“ je trochu jiný kafe. Na druhou stranu, může zkusit zavolat a uvidí, může se představit jiným jménem, může si je tam vlastně jen otestovat po telefonu a vůbec nikam nechodit.

Rozhodování trvalo asi dva měsíce, ale nakonec se odhodlal na help linku zavolat. Ta paní na druhém konci „drátu“ byla docela fajn, nic mu nenutila, poslouchala všechna jeho trápení, sám byl překvapený, co všechno jí řekl a hlavně, jak se mu ulevilo. Druhý týden zavolal znovu a byl rozhodnutý využít i nabídku potkat se osobně s psychoterapeutem. Teď zpětně si říká, proč jsem toho nevyužil dřív, mohlo mi být lépe už dřív. Ale …. Po bitvě je každý generálem.

HELP LINKA

bezplatná anonymní služba

Tel.: 730 511 092

Online chat

KANCELÁŘ SOCIÁLNÍ AGENTURY, TEPLICE
Školní 349/2, 415 01 Teplice, 1. patro (vpravo)
Tel.: 724 266 825
E-mail: info@socialniagentura.cz

Přejít nahoru